Czy można jeść po g.18:00? Fakty i mity.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, o której godzinie najlepiej jeść kolację, ponieważ to, co się je, jest równie ważne, jak sama pora spożywania posiłku. Wprowadzanie ogólnych reguł, takich jak zalecenie jedzenia ostatniego posiłku przed godziną 18:00, może być mylące i niekorzystne dla wielu osób.

Ostatni posiłek przed 18:00?

Badania wskazują, że nie ma bezpośredniego związku między spożywaniem posiłków po 18:00 a przybieraniem na wadze. Rzeczywistym czynnikiem decydującym o przybieraniu na wadze jest spożywanie większej liczby kalorii niż organizm potrzebuje.

Wybór godziny kolacji powinien zależeć od indywidualnych potrzeb organizmu i stylu życia. Istotne jest, aby spożyć ostatni posiłek na tyle wcześnie, aby dać organizmowi czas na strawienie go przed położeniem się spać, co zapewni zdrowy sen i uniknięcie problemów z trawieniem. Narzucanie sztywnych granic czasowych może być niekorzystne  dla wielu osób. 

W wieczornych posiłkach, najważniejsze jest wybieranie zdrowych i lekkich produktów, które dostarczą organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, bez nadmiaru kalorii i tłuszczu.

Czy zrezygnowanie z kolacji, to dobry pomysł?

Kolacja jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia i pomijanie jej może prowadzić do nadmiernego objadania się w innych momentach dnia. Warto pamiętać, aby kolacja nie była zbyt obfita ani ciężkostrawna, ponieważ może to utrudnić nam sen. Zalecana ilość energii spożywanej w kolacji wynosi około 25-30% całkowitej ilości spożywanych kalorii w ciągu dnia. 

Dlatego tak ważne jest regularne jedzenie i spożywanie posiłków o stałych porach i w równych odstępach czasu, tak aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu unikniemy napadów głodu, które często prowadzą do objadania się, a co za tym idzie, do spożycia nadmiaru kalorii i w konsekwencji do nadwagi. 

Regularne jedzenie pozwala także utrzymać stałe stężenie glukozy we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób z cukrzycą, ale również dla każdego z nas, ponieważ przeciwdziała zmianom nastroju i energii. 

Warto również pamiętać, że zbyt długie przerwy między posiłkami mogą prowadzić do spadku metabolizmu, czyli tempa przemiany materii, co utrudnia proces odchudzania. Dlatego warto planować swoje posiłki z wyprzedzeniem i trzymać się stałych godzin jedzenia, tak aby w ciągu dnia nie być głodnym i wieczorem nie rzucać się na jakiekolwiek przekąski, aby zaspokoić wilczy głód.

W zgodzie ze swoim rytmem

Dopasuj pory posiłków do indywidualnego planu dnia. Na przykład, jeśli pracujesz w nocy, nie musisz jeść kolacji przed 18:00. Pamiętaj jednak, by unikać jedzenia bezpośrednio przed snem. Ostatni posiłek warto spożyć na 2 godziny przed położeniem się do łóżka. 

Regularność to podstawa. Wyrób w sobie ten nawyk, aby jeść np. co 4 godziny, by zapobiec podjadaniu pomiędzy posiłkami. 

Dbaj o to, by ostatni posiłek w ciągu dnia, był lekki i składał się głównie z białka, warzyw i niskokalorycznych źródeł węglowodanów. Nie przeciąży to układu trawiennego i pozwoli na spokojny sen i regenerację organizmu.