Może zamiast ‘małej czarnej’ – ‘mała zielona’? O właściwościach zielonej kawy.

Kawa zielona to surowe, niepalone ziarna kawy, które zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak kwas chlorogenowy, kofeina, magnez, żelazo, miedź czy potas. Kwas chlorogenowy, który jest obecny w większych ilościach w kawie zielonej niż palonej, zapewnia poprawę metabolizmu, wsparcie w procesie utraty wagi czy przeciwdziałanie chorobom serca i cukrzycy. 

Jak smakuje zielona kawa?

Zielona kawa ma inny smak niż tradycyjna palona kawa. Ma ona łagodniejszy i bardziej kwaskowaty smak, a także wyraźnie wyczuwalną nutę zieleni. Smak zielonej kawy może przypominać smak zielonej herbaty, ale zależy to także od rodzaju kawy i sposobu jej parzenia. Wiele osób decyduje się na wzbogacenie smaku zielonej kawy poprzez dodanie do niej cukru, miodu, cynamonu, kardamonu lub innych przypraw, które mogą nadać napojowi bardziej interesujący smak i aromat.

Właściwości

Wspomaga kontrolę wagi 

Zielona kawa zawiera kwas chlorogenowy, który pomaga w zmniejszeniu wchłaniania węglowodanów, a tym samym obniżeniu poziomu cukru we krwi. To z kolei może przyczynić się do utraty wagi.

Poprawia metabolizm 

Kwas chlorogenowy obecny w zielonej kawie podkręca metabolizmu, co jest pomocne w utracie wagi.

Działa przeciwutleniająco 

Zielona kawa jest bogata w przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zwalczaniu wolnych rodników i zmniejszeniu ryzyka chorób serca, cukrzycy i innych chorób przewlekłych.

Poprawia funkcjonowanie mózgu 

To dzięki kofeinie, która może pomóc w poprawie koncentracji, uwagi i pamięci.

Wspomaga układ trawienny  

Zielona kawa może pomóc w regulacji trawienia i poprawie zdrowia jelit, dzięki obecności błonnika i innych składników odżywczych.

Zielona kawa dla każdego?

Jak każdy produkt spożywczy, zielona kawa powinna być spożywana z umiarem, a w razie wątpliwości co do jej wpływu na zdrowie, warto skonsultować się z lekarzem. Zalecana dzienna dawka zielonego naparu to około 1-2 filiżanek dziennie, co stanowi około 2-3 łyżeczki ziaren. 

Zbyt duże dzienne spożycie zielonej kawy może wiązać się z niepożądanymi skutkami ubocznymi – wzrostem ciśnienia tętniczego, niepokojem czy zaburzeniami rytmu serca. 

Osoby z cukrzycą, chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, a także dzieciom i młodzieży zaleca się ostrożność w spożywaniu zielonej kawy lub całkowitą rezygnację z jej spożycia.