Czy ziemniak może pomóc w odchudzaniu? Oto kilka ziemniaczanych faktów.

Ziemniaki są często demonizowane w kontekście diety i odchudzania ze względu na ich wysoką zawartość węglowodanów. Jednak w rzeczywistości, ziemniaki są bardzo wartościowym źródłem składników odżywczych, a ich właściwości mogą pomóc w procesie odchudzania.

Bogactwo witamin i wartości odżywczych

Ziemniaki są bogatym źródłem wielu składników odżywczych, w tym potasu, magnezu, manganu, fosforu, witaminy C i witamin z grupy B. Ich wysoka zawartość błonnika pokarmowego pomaga w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelit, co może przyczynić się do poprawy trawienia i zapobiegania zaparciom.

Sytość na długo

Spożywanie ziemniaków może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka otyłości i chorób związanych z nią, takich jak cukrzyca typu 2 czy choroby serca. Objętość i jakość błonnika – ziemniaki zawierają około 2-3 gramy błonnika na 100 gramów – pomaga utrzymać uczucie sytości na dłużej, co może prowadzić do mniejszego spożycia kalorii i przyczynić się do utraty wagi.

Pamiętajmy też, że 100 gramów ziemniaków zawiera około 80-90 kalorii, co oznacza, że są one też stosunkowo niskokalorycznym produktem spożywczym.

Jak przyrządzać ziemniaki?

Sposób przyrządzenia ziemniaków ma duże znaczenie dla ich wartości odżywczej. Polanie ich tłustymi sosami czy dodanie zasmażki znacznie zwiększy ich kaloryczność. Dlatego warto wybierać lżejsze i zdrowsze sposoby przygotowania ziemniaków – gotowanie, pieczenie lub duszenie z niewielką ilością oleju lub tłuszczu.

Jeśli chodzi o przygotowanie np. puree ziemniaczanego, warto zrezygnować z dodatku dużej ilości śmietany czy masła. Zamiast tego, można użyć naturalnego jogurtu lub niewielkiej ilości mleka, co pozwoli na uzyskanie równie kremowej konsystencji bez dodatkowych kalorii i tłuszczu.

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa, a ziemniaki są jej wartościowym uzupełnieniem i  sprzymierzeńcem chętnych na zgubienie ponadprogramowych kilogramów.