Pasta i basta! O tym, czy makaron rzeczywiście jest tuczący?

Przeciętny Włoch zjada blisko 30 kg makaronu rocznie, podczas gdy Polak zaledwie 5kg. Czy przyczyny tego zjawiska można dopatrywać się w micie na temat kaloryczności makaronu i tego, że tuczy, bo pełen jest węglowodanów, więc powinno się go ograniczać w diecie? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Makaronowe początki

Makaron jest jednym z najbardziej znanych i lubianych dań kuchni włoskiej, a wynalezienie maszyny do produkcji makaronu w XIX wieku było przełomowym momentem w historii tego dania.

Do tego czasu, makaron był wytwarzany ręcznie przez kobiety. Proces ten był pracochłonny i czasochłonny, co sprawiało, że makaron był swego rodzaju luksusem, na który stać było nielicznych.

Sytuacja zmieniła się, kiedy w 1848 roku została wynaleziona metalowa prasa do makaronu, napędzana siłami młodych chłopców. Dzięki temu wynalazkowi, produkcja makaronu stała się łatwiejsza i bardziej opłacalna. Wynalazek ten przyczynił się do rozwoju przemysłu makaronowego, który szybko rozprzestrzenił się w całym kraju i za granicą. Wkrótce potem makaron stał się jednym z najpopularniejszych dań we Włoszech i na całym świecie.

Czy makaron tuczy?

Makaron jest pokarmem skrobiowym o niskiej zawartości tłuszczu i niskim indeksie glikemicznym, co oznacza, że jest on idealnym wyborem dla osób na diecie, które chcą schudnąć lub utrzymać szczupłą sylwetkę. Makarony zawierają również wiele składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i minerały, które są ważne dla zdrowia.

Jednak warto zaznaczyć, że to, co dodajemy do makaronu może wpłynąć na jego wartość kaloryczną. 

Dlatego, aby utrzymać niską wartość kaloryczną dania, warto wybierać lekkie i zdrowe sosy, takie jak sos pomidorowy lub sos z warzyw. Można również eksperymentować z różnymi dodatkami do makaronu, takimi jak świeże warzywa, zioła i przyprawy, aby dodatkowo zwiększyć wartość odżywczą i smak potrawy.

Bomba kaloryczna?

Nic bardziej mylnego. Makaron dodaje energii, a przy tym ma MAŁO KALORII. Kaloryczność makaronu podnoszą sosy, szczególnie te tłuste, ciężkie, na bazie śmietany. 

Najmniej kaloryczny jest makaron al dente, czyli lekko twardy. 

W jakiej formie nie byłby podany, niezmiennie makaron jest bogatym źródłem skrobi, która należy do węglowodanów złożonych i z których glukoza jest uwalniana powoli i równomiernie. Zapewnia to organizmowi stałe źródło energii i sytość na wiele godzin. 

Jedz makaron na zdrowie!

Najzdrowszy makaron, czyli pełnoziarnisty jest cennym źródłem błonnika który reguluje pracę układu trawiennego, zmniejsza uczucie głodu i pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. 

Dodatkowo, błonnik wpływa korzystnie na poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiega chorobom układu krążenia.

Makaron pełnoziarnisty jest również bogaty w węglowodany złożone, które są źródłem energii dla organizmu. Dzięki temu, po zjedzeniu makaronu czujemy się pełni energii i gotowi do działania.

Przygotowując pastę, mamy zapewniony nie tylko pyszny, ale i całkiem dobrze zbilansowany, zdrowy posiłek.