Wszystko co powinieneś wiedzieć o oleju tłoczonym na zimno.

Oleje tłoczone na zimno są cenione ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, które są obecne w tych olejach, są niezbędne dla organizmu człowieka, ponieważ nie mogą być syntetyzowane w naszym ciele i muszą być dostarczane z pożywieniem. Olej lniany, olej rzepakowy, olej z pestek winogron, olej kokosowy, olej z avocado czy olej z nasion chia. Każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości i korzyści dla zdrowia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Olej tłoczony na zimno – co to znaczy?

Temperatura odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji olejów tłoczonych na zimno. Zwykle do ich wytworzenia, stosuje się niskie temperatury, które nie przekraczają 40-60 stopni Celsjusza. Dzięki temu oleje te zachowują większość swoich cennych właściwości odżywczych, w tym zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów jednonienasyconych.

Właściwości olejów tłoczonych na zimno

Tłoczenie oleju na zimno sprawia, że zachowuje on nie tylko wyjątkowy smak, ale też wiele prozdrowotnych właściwości. 

Oleje tłoczone na zimno są bogate w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy, linolowy i alfa-linolenowy, które są niezbędne dla zdrowia. Te kwasy tłuszczowe pomagają w utrzymaniu zdrowia serca, poprawiają poziom cholesterolu i korzystnie wpływają na układ nerwowy.

Oleje tłoczone na zimno są również bogate w witaminy i przeciwutleniacze, które pomagają wzmocnić odporność, a także działać przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.

Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w olejach tłoczonych na zimno, mogą pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) i zwiększeniu poziomu dobrego cholesterolu (HDL) w organizmie.

Poprawiają stan skóry i włosów. Olej kokosowy czy olej arganowy, są stosowane w kosmetyce ze względu na swoje właściwości nawilżające i odżywcze.

Wszechstronne zastosowanie

Oleje tłoczone na zimno są cennym dodatkiem do różnych potraw, ze względu na swoje zdrowotne właściwości oraz charakterystyczny smak i aromat. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane oleje tłoczone na zimno.

Olej rzepakowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, z niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych. Doskonale nadaje się do sałatek i marynat, a także jako dodatek do dipów i sosów.

Olej lniany, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i lignany, które mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Idealny do sałatek, pieczywa i wypieków.

Olej kokosowy to źródło kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych, które szybko dostarczają energii i poprawiają pracę układu trawiennego. Doskonały do pieczenia i jako dodatek do koktajli.

Olej sezamowy jest bogaty w antyoksydanty i witaminy E, ma intensywny smak i aromat. Idealny do sałatek i dipów, a także jako dodatek do dań kuchni azjatyckiej.

Czym kierować się przy zakupie?

Olej tłoczony na zimno jest jednym z najzdrowszych rodzajów oleju. Decydując się na jego zakup, pamiętajmy o kilku istotnych kwestiach. 

Uważnie czytajmy etykiety. Upewnijmy się, że olej nie zawiera sztucznych dodatków ani konserwantów.

Sprawdźmy dokładnie  termin przydatności do spożycia. Oleje tłoczone na zimno są delikatniejsze i zazwyczaj mają krótsze terminy ważności.

Zazwyczaj są też droższe niż inne oleje. W tym przypadku warto jednak zainwestować w renomowaną markę, która słynie z wysokiej jakości produktów.